Istorie Noiembrie 30, 2014

Satul Loturi Enescu este menționat oficial, prima dată în anul 1941, cătun al satului Ghilia.

Din anul 1950 satul Loturi Enescu devine localitate componentă a orașului Dorohoi, cum este și în prezent.

De la înființare, satul Loturi Enescu a făcut parte din Parohia Trestiana, credincioșii fiind asistați religios de preoții care au funcționat la Parohia Trestiana dar și de preoți care erau la diferite biserici din orașul Dorohoi: preotul Stoleru, preotul Pușcașu, preotul Roșca etc.

George Enescu a donat două hectare de teren; un hectar pentru biserică și cimitir și un hectar pentru școală.

În perioada 1962-1965 pe terenul donat de George Enescu, unde se înființase mai înainte cimitirul satului, prin contribuția sătenilor, s-a construit o capelă pentru oficierea slujbei înmormântării.

Această capelă din scânduri de rășinoase și prefabricate din lemn (PAL) a fost mărită prin adăugiri succesive luând înfățișarea unei bisericuțe.

În prezent se adună material (cărămidă din demolări donată de Primăria Dorohoi) pentru construirea unui nou locaș de biserică.

În anul 1992 s-a construit și dat în folosință clopotnița bisericii.